A A A K K K
для людей із порушенням зору
Підкамінська громада
Львівська область, Золочівський район

Історична довідка

Селище Підкамінь, Львівська обл.

       ПІДКАМІНЬ – с-ще міськ. типу Бродівського р-ну Львівської області. Розташов. на берегах р. Іква (прит. Стиру, бас. Дніпра). Населення 2,1 тис. осіб (2010).

      Походження назви пов'язане з тим, що поруч із поселенням розташована г. Рожаниця зі скелею-каменем (висота17 м). Довкола каменя знайдено фрагменти посуду 9–7 ст. до н. е. та давньорус. періоду (11–13 ст.); збереглися поховання з кам'яними хрестами (17 ст.). Біля підніжжя гори – дохристиянський храм, влаштований у природній пе- чері.

         Поселення вперше згадане в істор. документах під 1441. До серед. 16 ст. ці території були спірними, а після 1537 відійшли до Королівства Польського. 1569 містечку було надане магдебурзьке право. Історія П. тісно пов'язана із заснуванням та діяльністю домініканського монастиря. Щодо датування початку його буд-ва існує кілька версій. Перша задокументована згадка про монастир належить до 1464. 1519 поселення та монастир були спалені під час татар. набігу. Активне буд-во монастиря розпочалося 1612 і тривало кілька десятиліть. Причиною довготривалого буд-ва був обвал склепіння костьолу, що повторювався двічі. Фундаторами монастиря стали роди князів Вишневецьких, Чорторийських, Любомирських, магнатів Собеських, Потоцьких, Калиновських. Польс. король Ян III Собеський виділив кошти на спорудження склепіння храму. Монастир мав форму чотирикутника із внутр. подвір'ям. У ньому було зібрано багату б-ку та архів, які не збереглися до нашого часу. На основі втраченого архіву домініканський чернець, історик С.Баронч, який провів частину життя та був похований у П., написав кілька праць з історії монастиря. Монастир славився чудотворною іконою Божої Матері, для якої Папа Римський Бенедикт ХIII 1725 надіслав золоту корону з діамантами. 1727 в монастирі відбулася коронація позолоченої фігури Богоматері, встановленої на подвір'ї монастиря.

        На початку національної революції 1648–1676 ченці залишили монастир (1648) і повернулися до нього лише 1650. Під час Північної війни 1700–1721 в монастирі перебували війська прихильників польс. короля Станіслава Лещинського. У травні 1709 П. зайняли російські війська. 4 червня 1734 поселення і монастир були захоплені загонами гайдамаків.

          Після 1-го поділу Польщі 1772 П. разом із Бродами відійшов до Австрії. Монастир у П. зазнав руйнувань 1915 та пожежі 1916. Влітку 1920 П. зайняли частини Першої Кінної армії.

          Із грудня 1939 до 1959 П. мав статус райцентру Львів. обл.

          Від 1959 П. – у складі Бродівського р-ну.

          Домініканський монастир у П. діяв до початку Другої світової війни. Від 1946 в ньому була в'язниця, а від 1956 – лікувальний заклад для розумово відсталих. 1997 відновлено діяльність монастиря "Походження Дерева Хреста Господнього", який належить ченцям-студитам Української греко-католицької церкви. У колиш. келіях міститься також лікарня для душевнохворих жінок.

         Пам'ятки історії та арх-ри: костьол Вознесіння (1612–95), келії (17–18 ст.), дзвіниця (1708, барокове завершення виконане 1761 за проектом архіт. П.Гижицького; 1713 встановлено годинник майстра А.Загайського), каплиця Параскеви П'ятниці (1739–41, архітектори А.Кастеллі і Ф.Каппоні), оборонні мури з воротами та баштами 18 ст. (в одній із башт був ув'язнений козац. полковник С.Палій). У побудові фортифікаційних споруд довкола храму брав участь відомий військ. інженер Х.Дальке. 1708 на подвір'ї монастиря споруджено колодязь, буд-во якого тривало 18 років. 1719 (1718) у центрі монастирського подвір'я було встановлено коринфську колону на багатоступеневому постаменті з мідною та позолоченою фігурою Божої Матері, виготовлену на кошти С.Лідиховського майстром-золотарем Х.Шобертом із Гданська (Польща).

          Приїхавши в це гарне селище, Ви не пожалкуєте!
Як доїхати: до Підкаменя автобусом можна доїхати зі Львова, Тернополя, Рівного, найближча залізнична станція – Броди (25 км)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь